Jeg har så det sidste stykke tid gået og samlet lidt sammen og nu er jeg så begyndt på projektet! Planen er at bygge en komplet motor på et stativ, så man ikke behøver at at gøre bilen ubrugelig.
Indtil nu har jeg så lavet stativet og monteret motor (og en gearkasse) på den og placeret turboen korrekt. Det næste bliver så at importere nogle rørbuk til manifolden og så "krølle" den sammen.
Motoren skal bygges med indsugningsmanifolden fra en E-motor og så Megasquirt, som bliver købt i USA. Det kommer nok til at tage lidt tid!
Her kommer lige et enkelt stemningsbillede:

Turboen er Garett GT1752 fra en Saab 9-5 ecotec-motor. Dvs. at den er god for 150-60hk.
Hvis du synes at det bliver svært at få plads til generatoren, har du ganske ret - den bliver monteret på den anden side af motoren, hvor der er bedre plads til den slags udnødvendigt ekstraudstyr









