Jeg har en V70 fra 1997 (model 1998), 2,5 aut. 10v.
Et meget irriterende problem er knirke/klappe lyde som kommer inde fra instrumentbrættet. Det lyder mest som om at lyden kommer fra de to dyser i midten. Lyden er så markant at den tydeligt kan høres selv når bilen kører på landevej.
Det lyder som fx. et spjæld der står og klapper frem og tilbage, med en knirkelyd. Lyden starter typisk når jeg kobler aircon til. Men fejlen er periodisk. Den kan stoppe efter fx 30 min, eller omvendt starte efter 30 min. Optræder allermest når der er tændt for aircon, kan dog også sjældent forekomme mens aircon er slukket. Lydene er der næsten kun i sommerhalvåret, selvom jeg har kørt med aircon slået til om vinteren også. Jeg har for nyligt opdaget at klimaanlægget ikke fungerer som det skal med aircon slået til: selvom temperaturen var indstillet ens i begge sider af bilen, var den luft der kom ud af dyserne i højre side mærkbart koldere end i venstre side (Nu forstår jeg bedre hvorfor at konen ikke kan holde ud at have aircon slået til!). Denne fejl har jeg konstateret et par gange, men også den er periodisk!
Jeg købte bilen for et år siden, og allerede dengang var problemet der, men mindre udpræget. Dengang godkendte FDM klimaanlægget i test.
Er der nogle som har erfaringer med dette, og en evt forklaring ???
Med venlig hilsen
Jesper Andersen


