Kilerem

Motor, gearkasse, drivaksler og bagtøj.

Redaktører: Anders_H, Hr. SmåSur, Kristian

Kilerem

Indlægaf Henrikmøller » lør feb 20, 2010 22:11 pm

Har netop købt en V70 2.5 TD fra 1998. Bedst som jeg skal køre hjem fra en tur hos nogle venner kommer der en lyd fra motoren som om en skrue banker rundt derude. Det viser sig at kileremmen er røget af. (finder jeg først ud af efterfølgende).
Spørgsmålet er nu om jeg selv kan sætte en ny kilerem på. Eller er der nogen der kender et ok volvo værksted i nærheden af Greve.

vh
Henrik.. nybagt volvoejer...
Henrikmøller
Ny bruger
Ny bruger
 
Indlæg: 2
Tilmeldt: lør feb 20, 2010 22:06 pm

Re: Kilerem

Indlægaf kalby » lør feb 20, 2010 22:33 pm

Det er jo en 6 sporet Belt som er aut opstrammet. Den er ikke bare lige at montere uden lidt fingersnilde. Optrammerhjulet skal trækkes tilbage, og det er noget stramt. Det skal osse undersøges hvorfor den pludselig springer, er det evt et strammerhjul der er defekt, og har sat sig.. Den trækker generator, og servo. Lyser ladelampen ikke?.
Volvo 245 2.3
Volvo S40 1.8
Volvo V40 2.0
Volvo V70 årg 97 TDI
Volvo V70 årg 03 TDI
Volvo V70 årg 07 D5 185 aut
kalby
Elitebruger
Elitebruger
 
Indlæg: 544
Tilmeldt: tirs aug 11, 2009 10:42 am
Geografisk sted: Bornholm Åkirkeby

Re: Kilerem

Indlægaf Henrikmøller » lør feb 20, 2010 22:52 pm

Hej Kalby

Ok.. tænkte det nok.. og ja.. ladelampen lyser... Har heller ikke den helt store lyst til at rode med det selv, og som du skriver, så skal det jo checkes hvorfor skidtet er røget af.. Den er ikke knækket, men flosset lidt i den ene kant..

så nu skal jeg bare have fundet et ok værksted i nærheden af Greve :-)
Henrikmøller
Ny bruger
Ny bruger
 
Indlæg: 2
Tilmeldt: lør feb 20, 2010 22:06 pm


Tilbage til Motor, Gearkasse og Bagtøj

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 1 gæst