Er der nogle af jer volvo freaks der kan hjælpe med at få en navigationsradio HU-1205 fra en V/S 40 til at virke i en Volvo V70 ?
Det er lykkeders mig at forbinde radioen med 2 isostik til bilens originale ledningssystem og at tilslutte en GPS antenne, Så langt så godt. Radio og cd afspiller virker upåklageligt, men når vi når til navigation virker det kun halvt. Jeg kan godt indlæse navigations cd'en og indtaste adressen, men jeg kan ikke få nogen stemme vejledning, Jeg får kun besked når jeg ER kommet frem til målet. Displayet skriver ganske vist hvilken vej jeg er på aktuelt og en hvid pil i displayet viser retning, men det kan jeg jo ikke bruge til så meget.
Nogle fora antyder at jeg mangler et tacho signal måske fra abs systemet ? og at man kan tilslutte en ledning fra gearkassen til enheden for at fortælle når jeg bakker ?
ER der nogle i dette forum der kan hjælpe mig med at gøre mit navigationssystem komplet ? vil jeg være taknemmelig.



