Ap68 skrev:Hej Ulrik
Tak for en rigtig god oplysning og information om noget simpelt gør-det-selv. Har lige renset efter din opskrift Ulrik. Renset måler og hus. Ganske rigtigt, en del oliefilm på tråde mv.
Virkning? Kørte en god tur bagefter. Bilder mig selv ind, at virkningen rigtig kunne mærkes efter 30 min Kørsel.
Og er overbevist om at trækkraft og motorgang er blevet mærkbart/hørbart bedre - det bør det vel også idet dimsen er med til at bestemme mængden af luft.... Er det ik såen.....?
s
Velbekomme. Dejligt at nogen kan bruge det til noget.
Luftmassemåleren måler luftens beskaffenhed: temperatur, fugtighed og gennemstrømningshastigheden, så computeren kan regne vægtfylden ud, så den rigtige blanding opnåes ved indsprøjtningen. Er lufttrykket er lavt (tynd luft) fx. når der er lavtryk eller når man kører oppe i bjergene, kan motorstyringen udregne en hel masse ting, så der kommer mere skub på turbotrykket og den slags. Når det er varmt om sommeren er luften også tynd.