Hej folkens,
min kæreste lånte i dag bilen til indkøb. Da hun kom ud fra supermarkedet, var bilen helt død. Masser af strøm, lys osv, men motoren ville ikke tænde. End ikke dreje. Helt stille.
Op på cyklen og der over. Ganske rigtigt. Jeg prøvede at tjekke diverse sikringer, men uden held. Da jeg så prøvede for anden gang, prøvede jeg at holde nøglen i 'position III' for lige at se, om der kom noget i instrumentbrædtet, og så lige pludselig sprang den igang, som om intet var hændt.
Skyndte mig at få bilen hjem og prøvede så at starte og slukke flere gange. Ingen problemer. Hvad kan det være? Noget jeg skal frygte?
Mine tanker falder på startspærren i nøglen, men normalt når jeg har det problem, har jeg fået tændt motoren, og så dør den med det samme. Når jeg så prøver at tænde den igen, kan jeg ikke få liv i den. Den drejer og drejer bare. Jeg bliver nødt til at få nøglen ud og væk fra tændingslåsen, og så starter den første gang.
Any clue?

